Jak naprawić zalany telefon?
Bez smartfona ciężko nam w dzisiejszych czasach funkcjonować. Oczywiście, uszkodzenia tak intensywnie eksploatowanych urządzeń są niemożliwe do uniknięcia. Często zdarzają się potłuczone szybki i popsute gniazda ładowania. Szczególną panikę powoduje jednak zalany telefon. Często mamy poczucie, że to już jego koniec. Czy to prawda? Z tego artykułu dowiecie się, jak naprawić zalany telefon.
Jak poznać zalany telefon?
Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak: telefon jest mokry. Często zdarza się, że zaraz po zalaniu wydaje się nam, że wszystko jest w porządku, a urządzenie działa bez problemu. Dopiero po kilku godzinach może okazać się, że jednak coś jest nie tak. Zalany telefon będzie:
Przeczytaj również: Jak wygląda naprawa telefonów?
- szybciej się rozładowywał,
- zawieszał, działał wolniej,
- ekran albo przyciski nie będą reagować na dotyk/wciskanie.
Istotną kwestią jest jeszcze to, czym został zalany nasz telefon. W najlepszej sytuacji jesteśmy, jeśli była to woda słodka, w dodatku czysta. Słabo przewodzi ona prąd i wolniej powoduję korozję. Gorzej, jeśli nasz telefon wpadł na przykład do kałuży i dostały się do niego również zanieczyszczenia. Słona woda doprowadzi do szybszej korozji. Również słodkie napoje będą problematyczne – ciężko wyczyścić zalane nimi urządzenie.
Jak uratować zalany telefon?
Zalanie telefonu zawsze budzi w nas panikę. Wydaje nam się, że w takim przypadku już nie uda nam się go odratować. Jednak w rzeczywistości, są kroki, które można podjąć, aby jeszcze przed ewentualnym zaniesieniem go do serwisu GSM, naprawić naszego smarfona. A zatem, jak wysuszyć zalany telefon?
Przede wszystkim – sprawdź, czy obudowa albo ekran telefonu nie są pęknięte. Jeśli tak jest, pozwól mu tylko wyschnąć i od razu zanieś do specjalisty. Rozmontowywanie urządzenia może prowadzić do uszkodzenia, a nawet wybuchu baterii. Jeśli nie widzisz takiego uszkodzenia:
- Natychmiast wyłącz zalany telefon. Jeśli był wyłączony, kiedy został zalany, pod żadnym pozorem go nie włączaj.
- Jeśli to możliwe – zdejmij obudowę twojego smartfona i wyjmij baterię.
- Wyjmij z telefonu wszystkie karty, szufladki i zaślepki.
- Używając papierowego ręcznika, delikatnie wysusz karty, baterię i wszystkie inne elementy wyjęte z urządzenia.
- Pozwól telefonowi poleżeć w ciepłym, ale nie wilgotnym pomieszczeniu, przez przynajmniej 24, a najlepiej 48 godzin.
- Złóż telefon i spróbuj go włączyć.
Jeśli smartfon wciąż nie działa prawidłowo, niestety konieczne będzie zaniesienie go do serwisu. Sami już nic więcej nie zdziałamy.
Zalany telefon – czego nie robić?
Zastanawiając się, co zrobić z zalanym telefonem, zastanówmy się dwa razy, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z „niezawodnych” trików, które często znajdujemy w Internecie, które gwarantują, że przy praktycznie żadnym wysiłku z naszej strony, telefon w kilka godzin będzie jak nowy. Popularnym rozwiązaniem jest wkładanie zalanego urządzenia do ryżu – można jednak w ten sposób zanieczyścić go pyłem. Nie wysuszy on też elementów wewnętrznych.
Nie używaj też na telefonie gorącego powietrza z sucharki, nie kładź go na kaloryferze ani na słońcu – w ten sposób nie wysuszysz telefonu, jedynie podgrzejesz znajdującą się w nim wodę, co doprowadzi do szybszego niszczenia jego elementów. Pod żadnym pozorem go nie włączaj ani nie podłączaj go ładowania – szczególnie jeśli został zalany słoną wodą. Przepływ prądu może prowadzić nawet do wybuchu akumulatora.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana