Jaki czytnik e-booków wybrać?

Spis treści
Chociaż wciąż toczymy dyskusję na temat tego, czy papierowe książki mają przewagę nad e-bookami, a może jest zupełnie na odwrót, nie można zaprzeczyć, że te w elektronicznym wydaniu są o wiele wygodniejsze. Szczególnie kiedy wybieramy się w dłuższą podróż, czytnik e-booków jest niemal niezastąpiony. Jaki jednak wybrać, aby spełniał nasze wymagania?
Jaki kupić czytnik e-booków?
To, na jaki czytnik e-booków powinniśmy się zdecydować, będzie zależało od tego, czego od takiego urządzenia wymagamy. Rodzaj ekranu, jego podświetlenie, rozmiar i jego dodatkowe funkcje, wszystko są to czynniki, na które trzeba zwracać uwagę, poszukując czytnika, który będzie najlepiej spełniał nasze wymagania.
Rodzaj ekranu
W przypadku czytników jest to prawdopodobnie najważniejsza cecha, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Oczywiście, każdy czytnik e-booków powinien mieć ekran e-papierowy, w innym przypadku jest to właściwie tablet. Jednak i wśród nich znajdziemy różne rodzaje. Zazwyczaj można kierować się zasadą, że im nowsza technologia, tym mniejszą poświatę będzie zostawiał e-ink, przerzucanie stron będzie bardziej płynne a odcień ekranu zdecydowanie naturalniejszy.
Jeśli chodzi o rozmiar ekranu, to zdecydowanym standardem na rynku, jakie znajdziemy w większości sklepów z elektroniką, jest 6 cali. Pozwala on na wygodne czytanie i jest przy tym na tyle mały, że wrzucenie go do torby czy plecaka nie sprawia problemu.
Oświetlenie
Największa zaleta czytników e-booków to to, że ich ekrany imitują papier. To niestety sprawia, że mają tę samą wadę, co książki papierowe, a więc ich czytanie w słabym oświetleniu jest męczące, a po ciemku niemożliwe. Na szczęście obecnie na rynku mamy dostępne ekrany oświetlone. Nie rażą one tak, jak ekrany LCD, jako że nie są podświetlane od dołu, a oświetlane z góry. Musimy liczyć się z tym, że urządzenia z tą funkcją będą droższe, zastanówmy się więc, czy będziemy z niej aktywnie korzystać.
Ekran dotykowy czy nie?
To jaki typ sterowania czynnikiem będzie dla nas najwygodniejszy, zależy głównie od osobistych preferencji. Trzeba liczyć się też z tym, że opcja dotyku nie będzie na czytnikach tak płynna, jak na przykład na naszych smartfonach czy tabletach. Czytnik e-booków z ekranem dotykowym umożliwi nam łatwiejszy dostęp do słownika, odnośników czy funkcji zaznaczania.
Pamięć
Obecnie coraz więcej producentów decyduje się na zaoferowanie nam bardzo dużej pamięci. Czytnik e-booków nie musi jej jednak wcale mieć aż tak dużo. Przy 2 do 4 GB pamięci, na takim urządzeniu zmieści się około tysiąca książek w formacie MOBI lub EPUB, PDF-ów znacznie mniej. Dziś, standardem na rynku jest pamięć o wielkości 8 GB, niektórzy producenci oferują jednak nawet 64 GB pamięci. Na takim czytniku zmieścimy nawet 20 tysięcy e-książek.
Ile kosztuje czytnik e-booków?
Ceny czytników e-booków oczywiście będą zależały od wielu czynników, między innymi wszystkich tych wymienionych powyżej. Urządzenie znanego producenta z nowszą technologią e-papieru, oświetleniem, dotykowym ekranem i dużą pamięcią będzie znacznie droższe niż nieco starszy model, sterowany klawiszami, nieoświetlany i wyprodukowany przez mniejszą markę.
Możemy znaleźć „czytniki e-booków” już w cenie poniżej 100 złotych, nie dajmy się jednak nabrać. Są tą urządzenia z ekranem LCD, a więc właściwie tablety z bardzo ograniczoną funkcjonalnością. Rzeczywiste ceny czytników zaczynają się od około 250 złotych. Czytnik z dużą pamięcią oraz ekranem, rysikiem i oświetleniem, do którego producent dorzuci nam w gratisie 700 e-booków, zapłacimy nawet 2800 złotych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
IT Serwis Sp. z o.o. Autoryzowany przedstawiciel Plus GSM
Telefony komórkowe - sprzedaż
woj. lubuskie68-200 Żary, pl. Przyjaźni 11/12
-
Plus - sieć telefonii komórkowej. Sprzedaż i informacja. Salon firmowy
Telefony komórkowe - sprzedaż
woj. dolnośląskie50-075 Wrocław, Krupnicza 2/4